Зелена енергия и изграждане на фотоволтаични централи

Проектът за изграждане на фотоволтаична централа е устойчив в същността си по много на брой причини и е от голямо значение за развитието на България да продължават да се изпълняват такъв вид проекти. Това е така заради зелената енергия, която генерира всяка една фотоволтаична централа. Всеки един генериран киловатчас от фотоволтаична централа, би намалил вредата върху въздуха от парникови газове.

Какво е фотоволтаична централа (ФЕЦ)?

Но какво всъщност представлява фотоволтаична централа (ФЕЦ)? Това е система от соларни (слънчеви) панели, които генерират енергия от слънцето. За да произвежда енергия тази централа, тя трябва да има инсталиран инвертор, който да преобразува постоянния ток от слънчевите панели в променлив. Такъв, какъвто се използва в домакинството и бизнеса. Фотоволтаичната централа е създадена от определен брой соларни панели в зависимостта от желаната мощност, включва в себе си инвертор, електромер, контролер, батерия (при желание за съхранение на генерираната енергия). Обикновено централата е разположена на земя или покрив, като самите слънчеви панели са положени върху метална конструкция.

Видове изграждане на фотоволтаични централи

В България изграждането на фотоволтаични централи е концентрирано в „residential“ и “commercial” сегментите. Първият вид са централи, които са с размери от 2 кВ до 30 кВ, това са системи за собствени нужди. Другият вид са централи от 50 кВ до 2 мВ, които са системи за предприятия. Utlilities е най-големият сегмент, който обхваща мегаватови централи и паркове с цел производство на енергия. Без значение от целта за изграждане на една такава централа – позитивите за околната среда са много. Колкото повече зелена енергия се използва в ежедневието, толкова по-малко традиционен ток би се използвал. Това би довело до намаляване на вредните емисии и в един момент целта е да се стигне до тяхното пълно елиминиране. За да бъде максимално изчерпателно определението за фотоволтаична централа може да се назоват най-големите предимства, които има произведената енергия: тя е чиста, възобновяема и безплатна.

Разбира се, ако до преди няколко години много малко хора са чували или не са били запознати точно какво е ФЕЦ, то последните две-три години за ФЕЦ се говори достатъчно много. Затова и интересът към такъв вид инвестиции е голям. Заедно с интересa, расте и предлагането за изграждане на такъв вид проекти. През 2021 по данни от Europe.eu пазарът на фотоволтаични централи е нараснал с 1825.7 ГВ, с максимална инсталирана мощност от 162 ГВ, а 5.7% от произвежданата енергия в ЕС е от соларни панели. Друг позитив на енергията, произведена от фотоволтаици, е намаляване на цената с 82% през 2010-2020г., което го прави най-конкурентният източник на енергия в много части на ЕС.[1]

Цен на проект за изграждане на фотоволтаична централа

Целта на проект за изграждане на фотоволтаични централи е да се генерира електричество чрез използването на соларни панели, които преобразуват слънчевата енергия в електрическа. По този начин се произвежда чиста енергия, без вредни емисии. Замърсяването на въздуха се намалява чрез произвеждането на енергия от възобновяем източник, създават се нови работни места, а енергията е по-достъпна.

За още полезна и интересна информация, може да отворите този линк към страницата ни в инстаграм. Tози, към страницата ни във Фейсбук.

Тук ще откриете актуална информация и предложения в света на енергийната ефективност.


[1] Solar energy (europa.eu)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *